Język angielski

 

British and American English

W języku angielskim używanym w UK oraz w Stanach Zjednoczonych niektóre wyrazy oznaczające te same rzeczy maja inne nazwy. Oto parę z nich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak dla przypomnienia ….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy wiesz że….

Najdłuższe angielskie słowo to pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. Ten 45-literowy wyraz to termin medyczny określający przewlekłą chorobę płuc.

Najczęściej używanym słowem jest przedimek the.

 “The quick brown fox jumps over the lazy dog. Czy dostrzegliście w tym zdaniu coś nietypowego? To tzw. pangram. Do zapisania tej sekwencji użyto wszystkich liter angielskiego alfabetu.

Month (miesiąc), wasp (osa), depth (głębia), orang(pomarańcz/owy), silver (srebrny), purple (fioletowy) – Czy wiedzieliście, że te słowa nie posiadają rymów?

 

 

Thanksgiving

W Stanach Zjednoczonych Thanksgiving przypada na czwarty czwartek listopada.

Święto Dziękczynienia zawdzięcza swój początek pielgrzymom, którzy na słynnym statku Mayflower przypłynęli jesienią 1620 roku do wybrzeży Cape Cod i na terenach dzisiejszego stanu Massachusetts założyli kolonię Plymouth. Jesienią następnego roku, po przetrwaniu ciężkiej zimy, która zabiła ponad połowę pielgrzymów, wspólnie z Indianami obchodzili rodzaj dożynek, dziękując Bogu za przeżycie i pierwsze obfite zbiory. Stąd na stole lokalne przysmaki: indyk (wówczas jeszcze dziki), kukurydza i ciasto z dyni.

Święto Dziękczynienia jest okazją dla akcji charytatywnych organizowanych przez władze lokalne i Kościół. Wolontariusze w całych Stanach rozdają biednym i bezdomnym darmowe posiłki.W USA przyjęło się, iż przed Świętem Dziękczynienia urzędująca głowa państwa ułaskawia świątecznego indyka.

 

Słownictwo

 
turkey indyk
save uratować
grateful wdzięczny
native rdzenny
cranberry żurawina
Udostępnij innym przez:
Skip to content