KOLĘDNICY MISYJNI ZE SZKOŁY W MAŁKACH

Od około 30 lat w okresie Bożego Narodzenia dzieci, rodzice, opiekunowie i inne osoby angażują się w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci , w akcję Kolędnicy Misyjni.W dniu 26 grudnia 2022 r. podczas Eucharystii o godzinie 9.30 w Małkach ks. proboszcz Sławomir Witkowski dokonał uroczystego rozesłania kolędników misyjnych. 

Hasło tegorocznego kolędowania brzmiało: „Mibuntukumitano”, wyrażone jest w języku Lingala, oznacza ono „ 50 lat głoszenia Ewangelii”. 

Serdecznie dziękujemy Wam wszystkim za przyjęcie kolędników i ofiarne serca. Szczególne podziękowania kierujemy zaś do kolędujących dzieci, młodzieży i opiekunów Dziękujemy  za Wasz trud, zaangażowanie i ogromne serca.

Kolędnicy Misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, przypominają wszystkim, że narodził się Chrystus. Wraz z tym przesłaniem niosą radość i pokój płynący z Bożego Narodzenia.  Opowiadają o życiu dzieci w różnych częściach świata. Przypominają, że są na świecie miejsca, gdzie życie jest bardzo trudne.  Jako chrześcijanie jesteśmy odpowiedzialni, za to aby nasi bracia i siostry usłyszeli o Chrystusie i żyli w godnych warunkach.

Przygotowując akcję Kolędników Misyjnych wszyscy formują się duchowo i intelektualnie. Modlą się za misje, poznają geografię, kulturę, języki, zwyczaje ludów i sytuację dzieci w konkretnej części świata (w tym roku w Papui Nowej Gwinei). Dzięki tym działaniom łatwiej zauważyć drugiego człowieka i nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.  W końcowym etapie dzieci uczą się scenki kolędniczej, szykują stroje i gwiazdę, a wreszcie chodząc od domu do domu, ofiarują swój czas aby pomóc dzieciom na całym świecie. Przy tej okazji wielu ludzi ofiarowuje pieniądze, które następnie są przekazywane na cele misyjne a kolędnicy za swój trud są nagradzani słodyczami.

Szkoła w Małkach pierwszy raz uczestniczyła w akcji Kolędników Misyjnych w 2019 r. Po czasie pandemii wróciliśmy z radością do tego dzieła. Dzięki opiekunom, rodzicom i dzieciom zorganizowaliśmy 10 grup ( 5-7 osób ), które kolędowały w miejscach zamieszkania, w rejonie Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 303 w Małkach, na terenie parafii Mszano.  Z powodu epidemii grypy mniej dzieci udało się  na misyjne kolędowanie. Ilość zebranych pieniędzy przez kolędników to kwota 5118,98 zł.  Podczas wejść kolędowych dzieci otrzymały mnóstwo słodyczy. Część słodkich smakołyków grupa kolędników przekazała dzieciom z Ukrainy, mieszkającym w Małkach.  Koordynatorem akcji była katechetka p. Marzena Kopczyńska.

Udostępnij innym przez: