MŁODZI PRZYRODNICY W MIĘTOWYM GAJU

Żywe lekcje przyrody dla uczniów naszej szkoły zorganizowano w Brodnickim Parku Krajobrazowym. Młodzi przyrodnicy przebywali w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj” w dniach od 21 do 22 września 2017 r. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Anna Sowińska, p. Beata Klonowska, p. Marek Piotrowski.
Czekały tam na nich przepiękne pokoje. Każdy z nich był urządzony w taki sposób, aby przypominać naturalne siedliska zwierząt, żyjących na terenie parku. Pomieszczenia poza walorem estetycznym, posiadały pakiet edukacyjny związany ze swoją tematyką. Przebywanie w nich pomagało pogłębiać wiedzę o zróżnicowaniu flory i fauny brodnickiego parku.
Uczniowie naszej szkoły mogli również podziwiać innowacyjną ekspozycję ekologiczną, która przedstawiała bioróżnorodność parku w skali makro. Modele roślin i zwierząt były wykonane techniką papier-marche, były prezentowane na tłach zdjęciowych. Wpływało to na odczucia obserwatorów, uczniowie mieli wrażenie jakby właśnie znajdowali się w centrum świata zwierząt.
Uczestniczyli także w zajęciach, których głównym celem było pogłębienie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii. Cykl zajęć rozpoczęła p. Alicja Tomczyk krótką pogadanką  w siedzibie parku. Przybliżyła historię Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Podczas ,,wykładów” wspomniała również o zwierzętach i roślinności, znajdującej się na terenie rezerwatu. Dzieci brały udział  w  ciekawych quizach na temat życia bobrów, rozwiązywały karty pracy oraz grały w ekologiczne koło fortuny.
Między zajęciami uczniowie zwiedzili muzeum wędkarstwa i połowu  ryb, w którym podziwiali ciekawe wystawy.
Następnie wybrali się ,,w teren”, musieli podążać za przewodnikiem po ściśle wyznaczonej ścieżce edukacyjnej – ,,Bobrowiska”. W czasie spaceru pracownik parku bardzo dokładnie omawiał życie bobrów. Wspomniał on m.in. o tym, jak wygląda środowisko, w którym przebywają oraz o tym, w jaki sposób budują swoje  nory i  jak zdobywają pożywienie. Uczestnicy zajęć uczyli się również  rozpoznawać miejsca bytowania bobrów. Na własne oczy zobaczyli zaskrońca oraz padalca. Podziwiali różnorodność grzybów. W czasie drogi powrotnej  do ,,Miętowego Gaj” poznawali charakterystyczne cechy poszczególnych gatunków drzew iglastych i liściastych.
Podczas biwaku uczniowie odwiedzili hotele dla owadów, które pełnią funkcję schronienia dla tych drobnych organizmów. Podziwiali również ,,wnętrze ula”, który został specjalnie powiększony.
Wyjazd do Ośrodka Edukacji Ekologicznej był bardzo udany. Uczniowie opuszczali teren Brodnickiego Parku Krajobrazowego z radością na twarzach. Zajęcia prowadzone były w bardzo ciekawy sposób. Planowany jest kolejny wyjazd do ośrodka za rok. To wyjątkowe miejsce, które na długo pozostanie w pamięci ,, młodych ekologów”. Wyjazd do ośrodka zorganizowała nauczycielka przyrody p. Beata Klonowska.

Udostępnij innym przez: