Narodowe Czytanie 2019

Szkoła Podstawowa  im. Dywizjonu 303 w Małkach  włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.

W 2019 r. wybrano „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”, czyli „teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. Utwory te reprezentują różne epoki i style, a „łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą,  że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  1. Katarynka – Bolesław Prus
  1. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  1. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  1. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  1. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  1. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W szkolnej i publicznej bibliotece uczniowie klas 5 – 8 słuchali fragmentów szkolnej, obowiązkowej lektury „Katarynki” Bolesława Prusa czytanej przez nauczyciela języka polskiego Marka Piotrowskiego, bibliotekarkę Grażynę Muzalewską. W bibliotece przygotowana  została również okolicznościowa wystawa polskich nowel czytanych  podczas Narodowego Czytania 2019.

Udostępnij innym przez: