Narodowe Czytanie 2023

            „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej było lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

W roku 2023 na dzień 9 września Prezydent RP  Pan Andrzej Duda zaplanował przeprowadzenie akcji. Tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.” 

            W naszej szkole uczniowie klas IV-VIII słuchali fragmentów książki czytanych przez nauczycieli języka polskiego panią Katarzynę Nadolską i pana Marka Piotrowskiego. Następnie został przeprowadzony konkurs plastyczny na projekt okładki do książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do przeprowadzenia konkursu włączyła się bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobrowie (filia Małki) pani Anna Leśniewska. Gminna Biblioteka była również fundatorem nagród książkowych oraz breloczków. Pozostałe nagrody ufundowała dyrektor szkoły, pani Katarzyna Malinowska-Wituła.

Z każdej klasy wybrano po 3 prace, które przeszły do kolejnego etapu konkursu.

            Laureatkami konkursu zostały:

  1. miejsce Wiktoria Olszewska
  2. miejsce Wiktoria Błach
  3. miejsce Roksana Pajączkowska

Pozostałe 12 projektów otrzymało wyróżnienia i drobne upominki (breloczki, długopisy, magnetyczne plany lekcji oraz zakładki do książek(. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zakładki do książek przygotowane w bibliotece szkolnej.

Nagrodzone prace konkursowe można podziwiać w bibliotece szkolnej na przygotowanej wystawce prac pokonkursowych.

Udostępnij innym przez: