Narodowe czytanie

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W tym roku, podczas 11. odsłony, czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do akcji czytelniczej. Nauczyciele języka polskiego: p. Katarzyna Nadolska i p. Marek Piotrowski, w piątek 2 września 2022 r., przeprowadzili w klasach IV-VIII zajęcia, podczas których czytali tegoroczną lekturę.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

– „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda”\.

Treść listu można znaleźć: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy

Udostępnij innym przez: