Narodowe czytanie Balladyny w szkolnej i publicznej bibliotece w Małkach

Już  kolejny raz Szkoła Podstawowa im. Dywizjonu 303 w Małkach i Biblioteka Publiczna  włączyły się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Jest to akcja społeczna zainicjowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, jak również promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło epoki romantyzmu. Jego fabuła osadzona jest na tle baśniowych dziejów i opowiada o dwóch siostrach – Alinie i Balladynie. Ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie Covid-19, tegoroczne czytanie było realizowane w innej formie niż dotychczas, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

W klasach uczniowie słuchali fragmentów szkolnej, obowiązkowej lektury czytanej przez nauczycieli języka polskiego Marka Piotrowskiego, Katarzynę Nadolską. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowe odbicie pieczęci do zeszytu języka polskiego otrzymanej od prezydenta Pana Andrzeja Dudy. W bibliotece publicznej przygotowana  została również okolicznościowa wystawa przygotowana  przez Grażynę Muzalewską, bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Małkach.  

Odbył się również konkurs plastyczny na okładkę do dramatu Juliusza Słowackiego. Nagrody ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Małkach. 

Znamy już tytuł dzieła, które w całej Polsce będzie czytane w pierwszą sobotę września 2021r. Już teraz zapraszamy więc na wspólną lekturę „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Do zobaczenia za rok!

Udostępnij innym przez: