„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”- uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 14 listopada 2016r. odbyła się w naszej szkole uroczystość obchodów 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Dzień ten, to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. Szczególnego wydźwięku emocjonalnego nabierają wtedy słowa: niepodległość, patriotyzm, walka o wolność. 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wystąpieniu pocztu sztandarowego, odbyła się część artystyczna. Uczniowie klasy IV, V, VI  pod kierunkiem nauczycielki historii Beaty Klonowskiej przybliżyli młodszym kolegom historię naszego kraju –  czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony  w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni żołnierskie. Występ artystyczny przeplatany był prezentacjami multimedialnymi. Pan dyrektor Jan Jakubowski przypomniał zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji, kulturze, ale trzeba również tworzyć nową, naszą własną, polską historię.

WSPÓŁCZESNY PATRIOTYZM

Godny strój, przypięcie stworzonego na lekcji z wychowawcą KOTYLIONU, wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. 
Podkreślić należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie, jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.

 

Udostępnij innym przez: