PAMIĘĆ O 100. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ

W naszej szkole została zorganizowana prelekcja i wystawa w bibliotece przedstawiająca wydarzenia związane z okolicznościami Bitwy Warszawskiej w 1920 r. 

Uczniowie klasy ósmej: Amelia Kulczyńska, Maria Słomińska, Anna Wolska i Arkadiusz Głodowski przygotowali pod kierunkiem p. Beaty Klonowskiej niezwykłą lekcję historii dla uczniów klas młodszych. W formie plakatu, prezentacji multimedialnej, krzyżówki oraz lektury książki pt.: ,,Bitwa Warszawska 1920 roku czyli Cud nad Wisłą” autorstwa Ewy Nowak przekazali swoim kolegom wiedzę na temat  ,,Cudu nad Wisłą”. Przedstawili najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Pan Marek Piotrowski przygotował dla społeczności szkolnej w bibliotece wystawę pt.: ,, Cud nad Drwęcą”. Podczas wizyty w bibliotece zapoznał uczniów z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej w naszej małej Ojczyźnie.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata, Polacy zatrzymali bowiem marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa ta  zadecydowała również o zachowaniu niepodległości przez Polskę. 

Bitwa pod Brodnicą ( Cud nad Drwęcą ) uważana jest za najważniejszą bitwę stoczoną na Pomorzu w wojnie polsko-bolszewickiej.

W walkach o Brodnicę w sierpniu 1920 roku poległo około 50 polskich żołnierzy, a ponad 300 odniosło rany. Liczba poległych po stronie najeźdźcy nie jest znana. Szacuje się, że zginęło około 400 czerwonoarmistów. Na Cmentarzu Wojskowym w Lasku Miejskim pogrzebano 31 polskich żołnierzy. W tym roku dołączyło do nich jeszcze czterech towarzyszy broni z 362. pułku piechoty. Tablica umieszczona na ścianie pomnika-kaplicy jest wyrazem hołdu i podziękowania tym, którzy ocalili miasto i przyczynili się do zwycięstwa na całym froncie wojny polsko-bolszewickiej.. Bitwa ta rozegrana na naszych ziemiach, w naszej Małej Ojczyźnie pokazała jak wielki jest lokalny patriotyzm jej mieszkańców. Pomimo przeważającej siły wroga wraz z oddziałami Wojska Polskiego odparła bolszewicką ofensywę, dzięki czemu m.in. dziś w 100. rocznicę tych wydarzeń cieszymy się wolną Polską.

Udostępnij innym przez: