UROCZYSTY APEL Z OKAZJI DNIA FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ I ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W środę (29 kwietnia) 2015r. w naszej szkole  odbył się uroczysty apel z okazji  Dnia Flagi i Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie  kl. VI pod kierunkiem p. Beaty Klonowskiej zaprezentowali inscenizacje, wiersze i pieśni patriotyczne. Akademię uświetniono prezentacjami multimedialnymi. Dzięki takim uroczystościom dyrektor szkoły p. Jan Jakubowski oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie.Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.

Hymn, flaga państwowa oraz godło, to symbole, z którymi identyfikuje się praktycznie każdy człowiek, ponieważ pokazują one naszą tożsamość i ułatwiają określenie swojego miejsca na ziemi. Dlatego właśnie powinniśmy podchodzić do nich z szacunkiem i czcią.

W 2004 roku Sejm ustanowił dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tego dnia nie jest przypadkowy, gdyż poprzedza dzień 3 maja – czyli dzień ustanowienia Konstytucji, a w dodatku od lat dzień ten jest obchodzony, jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a przecież nic tak bardzo nie łączy Polaków rozsianych po całym świecie, jak właśnie symbole narodowe.

Czasami może warto przystanąć na chwilę i zastanowić się, jakie jest nasze podejście do symboli narodowych? Czy odpowiednio dbamy o naszą flagę, którą wywieszamy podczas ważnych uroczystości? Czy jest ona czysta, niepostrzępiona? Przecież poprzez szacunek do tych symboli, pokazujemy również szacunek do naszego państwa.

224 lata temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. W uroczystości brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 roku i wielu innych symboli . Zwrócono uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja.

Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

„ZA OJCÓW GROBY, ZA TRZECI MAJ, TU NASZE MIEJSCE, TU NASZ KRAJ!”

3 MAJA 1791 ROK

 

 

Udostępnij innym przez: