UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA i ŚWIĘTA FLAGI

W dniu 27  kwietnia 2023 r. odbył się uroczysty apel z okazji DNIA FLAGI I 232 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.

Na początku apelu nastąpiło wprowadzenie flagi RP, sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego, pod kierunkiem p. Arkadiusza Kanieckiego. Wniesienie Flagi RP – Nikodem Mazur. Wprowadzenie sztandaru szkoły – Zofia Głogowska, Zofia Wydźgowska, Marcin Świeczkowski – Zając  – ( kl. VII ).

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas starszych pod opieką p. Beaty Klonowskiej – nauczycielki historii. Na koniec głos zabrała pani dyrektor. Podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie uroczystości.

W części artystycznej wystąpili:

kl. V – Blanka Graczyk

kl. VI – Maria Głodowska, Maja Majkowska, Zuzanna Łukaszewska, Natalia Karbowska, Lena Karbowska, Wiktoria Olszewska, Emilia Wiśniewska, Oliwia Domżalska, Martin Amlicki, Piotr Rumiński

kl. VIII –  Zuzanna Lenkiewicz, Magdalena Klonowska, Marta Wiśniewska

Apel był okazją do zachęcenia uczniów do uczczenia Dnia Flagi, który obchodzimy 2 maja. „To Święto, które ma wyrażać szacunek dla symbolu Polski, jakim jest flaga. Biel i czerwień to od stuleci symbole polskiej tożsamości narodowej, które są z nami w chwilach radości, wzruszeń i zadumy, ale również w chwilach trudnych. Flaga jest z Polakami we wszystkich ważnych momentach dziejowych. Podtrzymywała ducha walki o niepodległość. Dodawała odwagi. Pielęgnujmy wiedzę na temat polskiej tożsamości oraz symboli narodowych. Wywieśmy Biało-Czerwoną na naszych domach i szanujmy Ją każdego dnia. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!”

Podczas uroczystości uczniowie naszej szkoły  przypomnieli również historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 232 lata temu, 3 maja 1791 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znaną jako Konstytucja 3 maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – nowoczesną ustawą zasadniczą normującą ustrój państwowy.

link do filmiku:

APEL Z OKAZJI DNIA FLAGI I 232. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.- SP MAŁKI, 27.04.2023

Udostępnij innym przez: