Zbudowali średniowieczne grody
Na korytarzu naszej szkoły znajdowała się wystawa czasowa, która pokazywała zadziwiająco misternie i precyzyjnie wykonane z ciekawych naturalnych materiałów makiety średniowiecznych grodów w wykonaniu uczniów z klasy V.
Oglądane miniaturowe cudeńka zadziwiały uczniów z pozostałych klas. Uczniowie klasy V te wspaniałe prace wykonywali w domu, wraz z rodzicami.
– Głównym celem zadania było zachęcenie dzieci i rodziców do wspólnej, twórczej, owocnej pracy. Ważny był również aspekt wspólnej pracy nad czymś rodziców z dziećmi.
Uczniowie w swoich makietach wykorzystali kartony, deseczki, patyki, farby, liście, krzewy, modelinę, masę solną, glinę, kamyki i dużo wyobraźni. Praca nad przygotowaniem makiet była jednak nie tylko pracą plastyczną. Przy tej okazji bowiem, w ramach lekcji historii i społeczeństwa prowadzonej przez nauczycielkę p. Beatę Klonowską dowiedzieli się, że na lokalizację pierwszych osad wybierano miejsca szczególne, tak aby jak najlepiej się zabezpieczyć przed ewentualnymi atakami (rozwidlenia rzek, wyspy na jeziorach, brzeg morza, wzgórza), że grody otaczano wałem drewniano-ziemnym i palisadą, często wokół kopano również fosę. Centralnym punktem grodu był zamek i kościół. Obok powstawało zwykle podgrodzie, które zamieszkiwała ludność służebna, czyli rzemieślnicy pracujący na potrzeby grodu. Zbudowanie grodów było trudnym i niezwykle pracowitym zajęciem.
Makiety wykonali uczniowie z klasy piątej: Bieżuńska Agnieszka, Budzanowski Jakub, Czupryńska Patrycja, Gumienik Kamila, Kosakowska Magdalena, Malinowska Kinga, Malinowski Maciej, Marchelek Dominik, Piotrowski Norbert, Pusz Wiktoria, Renz Martyna, Rumiński Bartłomiej, Sadowski Jan, Sadowski Norbert, Tamiła Miłosz.